Manuel Vitesli Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Şanzıman, vites kutusu olarak da bilinmektedir. Baskı balata yolu ile aldığı hareketi istenilen trok değerinde, şaft veya diferansiyele iletme görevi görür. Araç alımında kişiler kullanım alışkanlıklarına göre manuel şanzıman yada otomatik vitesli araçları tercih etmektedir. Daha önceki yazımızda sizler için otomatik vitesi incelemiştik, bu yazımızda ise sizler için manuel vitesli araçların avantajları ve dezavantajlarını anlatacağız.

manuel vitesli araçların avantajları ve dezavantajları

 

Manuel vitesli otomobiller, piyasada yaygın kullanıma sahiptir. Genellikle otomomatik vitese göre daha uygun fiyata sahip olması veya sportif kullanım özelliğine sahip olması nedeni ile tercih edilmektedir.

 

Manuel vitesin avantajlarından bazıları şunlardır;

Manuel vites arızaları daha uygun fiyata onarılabilmektedir

Manuel vitese sahip otomobiller daha güçlü yapıya sahiptir

Sürücüler arabayı kontrol edebilmekten hoşlandıkları için daha çok tercih edilmektedir.

Hız ve performans konusunda daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar

Manuel vitesli araçların parçaları daha uygun fiyatlıdır.

Manuel vitesli araç, otomatik vitese göre daha az yakıt harcar.

 

Ancak eğer yol kontrolü konusunda yeterli tecrübe ve kullanım gücüne sahip değil iseniz veya arabayı kontrol eden taraf olmak istemiyor iseniz manuel şanzıman tercih etmemeniz gerekmektedir. Manuel vites araçlarda, en büyük avantaj otomobilin daha güçlü yapıda olmalarıdır. Manuel vitese sahip olan araçlar, yola daha fazla tepki verir, genellikle sürücüler arabayı kontrol etmekten hoşlandıkları için düz vites aracı tercih etmektedir.

Manuel vitesli araç kullanan kişiler, hız ve performansa önem vermektedir. Manuel şanzımanlı otomobillerde genellikle baskı balata arızaları olmakta ve bu parçalarda orijinal yedek parçalar kullanılarak onarılabilmektedir

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala