Dünyanın En Küçük Arabaları

Geçmişten bugüne otomobil sektörü gerek tasarımları, gerek geliştirdikleri teknik özelliklerle sürekli olarak bir gelişme ve yenilenme içinde. Günümüzde artık sürücüsüz araçlarla seyehat etmek dahi mümkün. Otomobil sektöründe yaşanan gelişmeleri ve yenilikleri anlatarak sizleri haberdar etmek için elimizden geleni yapıyor. Ancak bugün ki yazımızda otomobil meraklıları için oldukça ilgi çekici olacak çok farklı bir konuyu ele alacağız. Gelmiş geçmiş dünyanın en küçük otomobillerini bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifle okumanız dileğiyle...

Smart ForTwo

Araç 2,69 m uzunluğunda ve 65.5 mm genişliğinde. Yüksekliği ise ortalama 1555 mm civarında.

Peel P50

1962 - 65 yılları arasında üretilen aracın uzunluğu 1346 mm, genişliği ise 991 mm. Araç 2010 yılında  Guinness Rekorlar Kitabı'nda en küçük seri üretim otomobil olarak yerini almayı bile başardı. Peel P50 boyutları dışında en dikkat çekici özelliği ise araçta geri vitesin bulunmayışı. Eğer geri gitmek isterseniz aracı arka koldan tutup geri çekmeniz gerekecek!

Vespa 400

 

Vespa tarafından 1957 yılında piyasaya sürülen araç 2855 mm uzunluğunda ve 1270 mm'lik genişliğe ve yükseliğe sahip. Araç iki kişinin seyehat edebilmesi için uygun olarak tasarlanmış.

Autobianchi Bianchina Transformable

1955 -95 yılları arasında üretimi gerçekleşen bu model Bianchi, Fiat ve Pirelli tarafından  ortak bir çalışma sonucu geliştirilmiş. 2985 mm uzunluğa sahip olan aracın genişliği ise sadece 1320 mm.

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala