EGM’den Araç Kiralamada Yeni Güvenlik Uygulaması

egmden-arac-kiralamada-guvenlik

Emniyet genel müdürlüğü tarafından kiralık araçlarla işlenen suçların takip edilmesi ve önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABIS, Ekim 2015 itibarı ile yürürlüğe girdi. Kiralanan araç ve kiralayan kişilerin bilgilerinin saklanması ve entegresi için özel bir yazılım hazırlanarak, emniyet’te terör, asayiş ve bilişim suçlarla mücadele ekiplerinin ortaklaşa çalıştığı bir ekip oluşturuldu.


‘Kimlik Bildirme Kanunu’nda yapılan değişiklikle, firmalara, otomobil kiralayan kişinin kimlik bilgileri ile kiraladıkları araç bilgisini eş zamanlı olarak güvenlik güçlerine bildirilme zorunluluğu getirildi. Böylece, araç kiralayanların bilgileri oluşturulan bilgi bankasına anında yansıyacak. Bilgiler, Genel Bilgi Taraması’na (GBT) tabi tutulacak; şüpheli bir durumu olan, terör örgütleriyle bağlantılı olabilecek kişilere anında müdahale edilebilecek.


Aracın kiralandığı anda kiracının ve araç bilgilerinin emniyete bildirilmesi zorunluluğunun, kiralık araçlarla işlenen suçlarda büyük ölçüde azalma sağlamasının yanında aynı zamanda araçların kaçırılması gibi durumlara da önlem teşkil etmesi sebebiyle güvenliği büyük ölçüde arttırması bekleniyor.

Destek Hattı

0216 912 0507

Kiralama süreci

1

Saatlik veya günlük kiralama süresini belirle

2

Araç sahibiyle iletişime geç

3

Araç sahibinin onayından sonra ödemeni yap

4

Araç sahibinden aracı teslim al

Vitrindeki Kiralık Araçlar

Sahibinden Araç Kirala
android_play_store_iconapp_store_icon

Popüler Etiketler

egm aracguvenligi arackiralamadaguvenlik

Yükleniyor...