Yola Çıkmadan Arabada Ne Tür Bakımlar Yapılmalı?

Uzun yola çıkmak, yolculuk boyunca pek çok yeri gezip görmek ve kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda hareket edebilmek anlamında pek çok avantaj sağlar. Bazen mecburiyetten bazen de keyif için yapılan uzun yolculuklarda aracın bakımlarının tam olması keyifli bir yolculuk geçirebilmek adına büyük önem taşır. Özel araçla çıkacağınız uzun yolculuğunuzun keyif dolu bir anıya dönüşmesi için bu yazımızda “ Yola Çıkmadan Arabada Ne Tür Bakımlar Yapılmalı? ”, “Arabayla uzun yola çıkarken araçta dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?” sorularının cevaplarını sizin için derledik.

Yol Seyahati, Yola Çıkmadan Arabada Ne Tür Bakımlar Yapılmalı?

Bayramın gelmesi ile birlikte tatil planları, aile, memleket ziyaretleri derken uzun yolculuklar kaçınılmaz oldu. Yolculuk esnasında keyfinizi kaçıracak kötü sürprizlerle karşılaşmamak ve aracınızın uzun yolculuğa hazır hale gelmesi için almanız gereken önlemler şu şekilde;

  • Yaz Bakımını Yaptırın

Aracınızı yetkili bir servise götürerek aracınızın yaz bakımını yaptırın ve aracınızın sıcak hava koşullarına gelmesini sağlayın. Bu hem aracınızın performansı hem güvenlik hem de ekonominiz için büyük önem taşımaktadır.

  • Klima Bakımını Yaptırın

Yapacağınız yolculuğun hava şartları nedeni ile kâbusa dönmemesi için aracınızın klima bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Klima filtrelerinizi mutlaka değiştirin. Aracınızın içinin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterin.

  • Fren Bakımınızı Yaptırın

Aracınızın fren bakımını yaptırarak, frenlerin hidrolik sıvısında herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol ettirerek yolculuğunuzu güvenliğini sağlayın.

  • Motor Yağı Bakımınızı Yaptırın

Yolculuk öncesi aracınızın motor yağının gerekli seviye olup olmadığını kontrol edin. Aracınızın motor yağının doğru seviyede olması aracınızdan daha iyi bir performans almanızın yanı sıra, aracınızın size yolculuk esnasında veya sonrasında büyük masraflar çıkarmasını da önleyecektir.

  • Elektrik Sisteminizin Bakımını Yapın

Elektrik aksamı ve aydınlatma sisteminde yaşanabilecek sorun uzun yolculuklar esnasında sizin için büyük sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce aracınızın elektrik aksamını ve elektrik aksamına bağlı olarak aydınlatma sisteminizde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

  • Filtre ve Kayış Bakımınızı Yaptırın

Aracınızın yakıt tasarrufu yapmasını sağlamak ve araç performansını üst düzeye çıkarabilmek için aracınızın araç filtrelerini uzun yola çıkmadan önce mutlaka temizletmelisiniz. Araçlarınızın kayışlarının eski veya bakımsız olması yolculuk esnasında size ciddi sorunlara neden olabileceğinden yolculuğunuz öncesi kayış bakınızı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.

  • Rot ve Buji Bakımınızı Yaptırın

Bujilerinizde oluşan sorun yakıt tüketiminizi arttıracaktır, uzun yolculuk esnasında yakıt tasarrufunuzu sağlamak için bujilerinizin bakımını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Aynı şekilde rot ayarlarınızda yolculuğunuzun kalitesine direk etki edecek bir unsur olduğundan, uzun yola çıkmadan önce rot ayarlarınızın yapılmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

  • Su – Yağ – Yakıt Kaçağı Kontrolünüzü Yaptırın

Aracınızda su, yağ veya yakıt ile ilgili herhangi bir kaçak olup olmadığını kontrol edin. Eğer söz konusu konu ile ilgili bir kaçak söz konusu ise mutlaka gerekli müdahaleyi yaptırın. Bu şekilde uzun yolculuk esnasında aracınızın su, yağ veya yakıt kaybı nedeni ile ilgili size çıkarabileceği sorunların önüne geçmiş ve yolculuğunuzu hem daha güvenli hem daha ekonomik hale getirmiş olursunuz.

  • Lastik Bakımınızı Yaptırın

Uzun yola çıkmadan önce aracınızın lastik bakımlarını yaptırmanız hem yakıt tüketimini azaltmanızı sağlayacak hem de aracınızın yol tutuşu ile ilgili performansının artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle aracınızın hava basıncını kontrol ettirmeli, mevsime uygun lastik kullanmalısınız.

Uzun yol seyahatiniz esnasında kişisel güvenlik önemlerinizi almayı da ihmal etmemelisiniz. Yolculuk koşullarına uygun giyisiler giyinmeli, muhakkak belli periyotlar ile mola vererek yolculuğunuza devam etmeli, emniyet kemerinizi mutlaka takmalısınız. Eğer yanınızda bebeğiniz olacaksa araçta muhakkak “çocuk koltuğu” bulundurmalısınız.

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala