Yeni Ehliyet Yasası Ocak’da Yürürlüğe Giriyor

Değişen yasa ile birlikte 9 olan ehliyet çeşidi 17’ye çıkarılırken, ömürlük ehliyet dönemi de sona eriyor. Yeni ehliyetlerin 2016’nın Ocak ayında yürürlüğe girmesi planlıyor. “Peki yeni ehliyet yasası neleri değiştirecek? ”  “Ocak ayında yürürlüğe girecek ehliyet yasası neleri kapsıyor?”  tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulmanız mümkün.

Yeni yasaya göre, 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu alarak sürüş testlerinden başarı ile geçen sürücüler ehliyetlerinin süresini, türüne göre 5 yada 10 yıllığına uzatmış olacak. Yasa ehliyeti olan herkesi kapsayacak.

Yeni ehliyet türleri, istenen deneyimler, yaş sınırları ve yenileme süreleri ise şöyle:

yenilenen ehliyet yasası

Ehliyetlere yenilenme süresi getirildi

17 farklı ehliyet çeşidinin belirlendiği yeni yasada her 10 yılda bir ehliyetlerin yenilenmesini gerektirecek yeni ehliyet yasası dahilinde, minibüs, otobüs, 7500 kilograma kadar olan kamyon ve çekici,  12000 kilograma kadar olan kamyon ve çekici, römorklu kamyon ve çekici, römorklu minibüs ve otobüs, kamyon ve çekici ehliyetlerin ise yenilenme süresi 5 yıl olarak belirlendi.

Ehliyetler için belli yaş sınırlamaları getirildi

Alınmak istenilen ehliyet türleri için belli yaş sınırları getirildi. Belirlenen yaş sınırları kullanılacak araçların özelliklerine göre faklılık gösteriyor. Yeni ehliyet yasası dahilinde getirilen yaş sınırlamalarını yıkarıda sizler için oluşturduğumuz grafikte görüntülemeniz mümkün.

Engelli vatandaşlar için de iyileştirmeler yapıldı

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları soruları, işitme engelli adaylar için işaret diline çevrilecek.

Derslere “Trafik Adabı” eklendi

İlk defa sürücü kursuna kayıt olacak kişiler için 4 saatlik Trafik adabı dersi de zorunlu hale getirildi. Trafik adabı dersi dahilinde trafik kurallarına uyulmasını sağlamak hedefleniyor.

Direksiyon sınavı 35 dakikaya çıkarıldı

Daha önce 30 dakika olarak belirlenmiş olan direksiyon sınavı yeni yasa ile birlikte 35 dakika olarak belirlendi. Sınava girecek olan sürücü adayları ilk 5 dakikada 14 teorik soruyu yanıtlayacak ve bu sorular içerisinde 4 yanlış cevap hakkı bulunacak. 5. yanlışta ise sınav sona erecek.

yeni ehliyetlerin kullanılmaya başlanması ile birlikte, eski ehliyetlerde hatalı girilmiş olan kan grupları için de iyileştirmeler yapılacak. Bu sayede acil durumlar için ihtiyaç halinde sürücünün kan grubu bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilecek.

 

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala