İstanbul ‘da Nereleri Gezmeli?

Bütün hafta boyunca yoruldunuz, sıkıldınız ve hafta sonunu iple çektiniz. Ancak İstanbul’dan çok da uzaklaşmak istemiyorsunuz. Belki de hafta sonu tatili için İstanbul turu yapmaya geldiniz. Ama nereleri gezeceğinize bir türlü karar veremiyorsanız bu yazı sizin için demektir. “ İstanbul’da nereleri gezmeli? ” diyenleri buraya alalım, başlıyoruz…

Araba mı lazım dert etmeyin, Garajyeri ‘nde arabanız bir tık uzağınızda.

İstanbul'da nereleri gezmeli? ayasofya

Ayasofya Müzesi

532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yaptrılmış olan Ayasofya Müzesi, şehrin en eski ve en önemli yapılarından biridir. 1934 yılından itibaren müze olarak kullanılan Ayasofya, iç tasarımı, süslemeleri, mozaikleri ve mimarisi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Ayasofya Müzesi zaman zaman etkinlik ve konferanslara da ev sahipliği yapıyor. Etkinlik detaylarını müzenin internet sitesi üzerinden takip etmek mümkün.

 

sultanahmet cami

 

Kapalıçarşı

Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en önemli turistik yapılarından biri olan Kapalıçarşı, Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1461 yılında kurulmuştur. 64 cadde içerisinde 4000 dükkana ev sahipliği yapan kapalı çarşı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Kapalıçarşı ile ilgili haber ve etkinlik detaylarını çarşının internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

 

mısırçarşısı

Mısır Çarşısı

Kapalıçarşı ile birlikte İstanbul’un en çok turist çeken yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı, Baharatçılar Çarşısı olarak da bilinir. Mısır Çarşısı içerisinde baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünleri bulabilirsiniz.

 

süleymaniye camii

Süleymaniye Camii

Sülymaniye Cami 1551 – 1558 yılları arasında inşa edilmiş olup, Mimar Sinan’ın kalfalık eserleri arasında yer almaktadır. Sultan Süleyman için yapılan bu yapı içinde; cami, medrese ve sosyal yapıları barındırmaktadır. Süleymaniye Cami, medreseler, kütüphane, hastane, sübyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkanlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Cami içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri de yer almaktadır.

 

topkapı sarayı

Topkapı Sarayı

Yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış olan Topkapı Sarayı, İstanbul’un en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. 1924 yılı itibari ile müzeye dönüştürülen sarayda Divan-ı Hümayu, Bağdat Köşkü, Kutsal Emanetler ziyaretçileri büyülüyor.

 

 

yerebatan sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

532 yılında Iustinianos tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılaması için yapılan sarnıç, 336 adet sütun ile desteklenmiş tavana ve etkileyici bir atmosfere sahip. Yerebatan Sarnıcı’nın en dikkat çeken bölümü ise Medusa Başı. Sarnıç’a sanal ziyaret yapmak da mümkün  , ancak tarihin ve atmosferin içinde olabilmek ve dokuyu hissetmek adına mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir tarihi yapı.

 

dolmabahçe sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit’in 1856 yılında yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, yakın tarihe de ev sahipliği yapmış durumda. Saray Mimar Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından tasarlanmış. Kristal Merdiven, Bab- ı Hümayun kapısı, Kuğulu Havuz, Merasim Salonu ve Atatürk’ün Yatak Odası mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında

 

kız kulesi

Kız Kulesi

MÖ 4. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip olan Kız Kulesi hakkında pek çok efsane bulunmakta. Hem hikayesi hem de konumu gereği büyüleyici bir yer olan Kız Kulesi’nde eşsiz manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran da mevcut.

 

 

 

 

galata kulesi

Galata Kulesi

M.S. 6. yüzyılda inşa edilen kule, ilk olarak fener kulesi olarak kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda zindan, yangın gözetleme merkezi, rasathane olarak da kullanılan Galata Kulesi’nden şehri izlemek ve etrafında yer alan kafelerde dinlenmek mümkün. Aynı zamanda dilerseniz kule içerisinde yer alan restoran içinde de keyifli bir yemek yemeniz mümkün.

 

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala