Gece Güvenli Sürüş İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Gece sürüşünde, karanlık nedeni ile görüş kaybının yaşanmasının yanı sıra uyku ve yorgunluk gibi sebeplerle dikkat dağınıklığı yaşanması nedeniyle daha dikaktli olunması gerekmektedir. Gece sürüşleri için dikkat edilmesi gereken bazı küçük noktalarla sürüşünüzü daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Peki gece sürüşü esnasında dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Gece sürüşü esnasında nelere özen göstermeliyiz? bu soruları sizin için yanıtladık;

Camlarınız ve aynalarınızın temiz olmasına özen gösterin

Aracınızın aydınlatma sisteminde herhangi bir sorun olmadığından emin olun

Takip mesafenizi arttırın

Sürüş hızınızı arttırmamaya özen gösterin

Karşıdan araç gelmediği sürece uzun farlarınızı yakın, eğer karşıdan araç geliyorsa onun görüş mesafesini olumsuz etkilememek için uzun farlarınızı kapatın ve diğer farlarınızı açın. 

 

Gece Yolculuğunuzda Araçta Bir Problem Oluştuğunda:

Aracınızda arıza ya da başka bir problem meydana geldiğinde yoldan mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösterin ve acil durum ışıklarınızı yakın. Arabanızın önüne ve arkasına da  mutlaka reflektörleri yerleştirin.

Gece Araba Kullanırken Uyku Probleminizi Çözebilmek İçin:

  • Eğer kalp ya da tansiyon gibi rahatsızlıklarınız yoksa enerji içeceği ve kahve tüketebilirsiniz.
  • Mümkünse yalnız başınıza seyahate çıkmayın. Yolculuk esnasında yanınıda size eşlik edecek ve sizinle sohbet edecek birinin olması uykunuzun gelmesini de engelleyecektir. 
  • Uyku bastırdığında klimayı açarak ya da müzik dinleyerek dikkatinizi yeniden toplamayı deneyebilirsiniz. 
  • Eğer uyku ile baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ya da kendinizi çok yorgun hissediyorsanız kesinlikle sürüşe devam etmeyin. Güvenli bir yere aracınızı park ederek dinlenin. 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala