Audi Yapay Zeka Özellikli Test Aracını Tanıttı

Otonom sürüşün önemli detaylarından biri olan yapay zeka unsuru, araba markaları arasında da gün geçtikçe yaygınlaşan bir kullanım alanına sahip olmaya başladı. Araçlarda asistan sistemlerinin geliştirilmesi konusundaki çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Audi'de otonom sürüş özelliğine sahip yeni test aracının tanıtımını Ces 2017'de gerçekleştirdi.

 

 

 

 

Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES Tüketici Elektroniği Fuarı'nda, Audi ve NVIDIA'nın ortak çalışma sonucu ürettiği otonom sürüş özelliğine sahip Audi Q7'nin tanıtımı yapıldı.  Farklı değişken özelliklere sahip olan Q7 derin öğrenme konseptini ortaya koyan araç, 2 megapiksel çözünürlükteki ön kamerası sayesinde kendisini yönlendirebiliyor. Araçta yer alan kamera, NVIDIA Drive PX 2 işlemci birimiyle iletişim kuruyor ve işlemci, direksiyonu, otonom sürüş uygulamaları için özel olarak geliştirilen yüksek performanslı bir kontrol cihazıyla yönlendiriyor.

 

 

 

Araç ile ilgili çalışmalar direksiyonda bir insanın sürücü olarak yer alması ile başladı. Audi Q7 derin öğrenme konsepti sayesinde araç  hakkında gözlem ve ilave eğitim kameraları aracılığla güzergah ve çevre bilgi toplayabiliyor. Bu özelliği sayesinde sürücünün tepkileri ve kamera tarafından tespit edilen olaylar arasında bir korelasyon oluşturuluyor. 

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala