Mevsim değişirken araçların da yeni hava şartlarına göre hazırlanmaları gerekiyor. Soğuk, yağışlı ve sert hava koşullarına uygun olarak bakımları yapılmış olan araçlar hem daha az yıpranıyor, hem de trafikte çok daha güvenli bir sürüş imkanı sunuyor.

kar altında araba

Araçların periyodik bakımlarının ve özel kış bakımlarının yapılması, aracın ömrünü uzatırken, trafik güvenliği açısından da büyük önem taşıyor. Araçlarda bulunan hava, yağ, polen ve yakıt filtrelerinin kullanım sıklığına göre kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekiyor. Tüm bunlar aracın performansı ve trafik güvenliği açısından son derece önemli.

Kış döneminde araçların motorlarının geç ısınması sebebi ile saf su takviyesi yapılması, cam sularının donmasını engellemek için antifriz eklenmesi, akü bakımlarının yapılması gerekir. Bu bakımlar basit ama önemli unsurlardır.

kış lastiği

Bir diğer madde ise kış lastikleri. Havaların soğuması ile birlikte güvenli sürüş için lastiklerin kış lastikleri ile değiştirilmesi güvenli sürüş açısından hayati önem taşıyor. Kar yağışı olmasa dahi havaların soğumuş olması kar lastiği ihtiyacını bir nevi zorunluluk haline getiriyor. Kış lastiğinin önemi hakkında yazımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Araç sahiplerinin kiraya verdikleri araçlarının tüm bakımlarına dikkat etmeleri, kiralayan kişinin can güvenliği ve araçlarının daha az yıpranması gibi sebeplerle oldukça önemli. Araç kiralarken de kiralanan aracın bakımlarının yapılmış olmasına ve kış lastiği olup olmamasına dikkat ederek kiralama işlemini gerçekleştirmek gerekiyor.

2016 Mart sonuna kadar geçerli olan, Garajyeri üyelerine özel kış lastiği kampanyasının ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.