Elektrikli Otomobilin Tarihi

Çağımızın teknolojisi olarak adlandırılan elektrikli otomobilin tarihi aslında çok daha köklü. Peki ilk elektrikli otomobil ne zaman yapıldı? Elektrikli otomobilin tarihini ve gelişim sürecini bu yazımızda sizler için anlattık.
Elektrikli otomobiller 19. Yüzyıl ortalarında oldukça popülerdi. Hem kullanıcılarına sağladığı konfor, hem kullanım kolaylığı, hem de kullanılan yakıtın daha uygun fiyatlı olması gibi nedenler ile diğer yakıt türlerine oranla daha çok tercih edilmekteydi. Ancak petrollü otomobillerde çeşitliliğin daha fazla olması, seri üretim nedeni ile fiyatlarının daha uygun hale gelmesi ve seri petrol üretiminin başlaması ile elektrikli otomobiller ve fosil yakıt tüketen araçların fiyatları eşitlendi hatta fosil yakıtlı araçlar daha uygun fiyatlı olmaya başladı. Bu gelişmelerin sonucu olarak 1930’larda elektrikli otomobiller ABD piyasasından silinmeye başladı.

elektrikli arabanın tarihi

Türkiye’de ilk elektrikli otomobil II. Abdülhamit tarafından sipariş edildi

Dünyadaki  1884 yılında Thomas Parker tarafından icat edilen ilk elektrikli araba Türkiye’ye II. Abdülhamit tarafından getirtilmiştir.  1888 yılında İngiltere’de yer alan Messrs Immisch & Co şirketine, II. Abdülhamit tarafından ilk elektrikli otomobil siparişi verildi. Şirket mühendisleri Sultan için geliştirdikleri tasarımı teslim ettiklerinde, Abdülhamit otomobilden çok memnun kaldığı için aracı üreten iki mühendisi ödüllendirmiştir.

 

Elektrikli araçların batarya sorunu için pek çok firma geliştirmeler yaptı

Şarj etme yapısında altyapı eksikliğini giderebilmek için Hartfor Electric Light Company ilk defa kamyonlarda batarya sistemini denedi. Bataryasız olarak satın alınan araçlar için Hartfor Electric’ten değiştirilebilir batarya satın alınıyordu. 1917’nin başlarında benzer bir hizmeti Chicago’da Milburn Light Electric otomobilleri sahipleri için de sağlanıyordu.

elektirkli arabanın tarihi

Elektrikli araçlar ticari olarak ilk defa New York’da kullanıldı

1897 yılında New York’da şehir taksi filosu olarak kullanılmak üzere Filedelfiya Elektrikli taşıma ve vagon şirketi tarafından ilk ticari uygulama yapıldı.

 

1970 sonrası enerji krizleri elektrikli araçları yeniden ilgi odağı haline getirdi

1970 ve 80’ler de yaşanan enerji krizleri, petrol piyasasında yaşanan rekabet gibi sebepler elektrikli araçlara olan ilgiyi yeniden arttırdı. Bunun sonucu olarak 1990’ların başlarında, California Air Resources Boar daha yakıt verimli, daha az emisyonlu araçlara; asıl amaç olarak sıfır emisyonlu örneğin elektrikli araçlar gibi, araçlara geçişi öngören bir çalışma başlattı. Sonrasında otomobil fabrikaları yeni elektrikli modeller geliştirmeye başladılar.

Tesla 2000’li yılların sonunda ise yaşanan küresel ekonomik durgunluk nedeniyle otomobil firmalarına hibrit ve elektrikli araçları yaygınlaştırmaları konusunda çağrı yapıldı. Kaliforniyalı otomobil üreticisi Tesla Motors 2004 yılında Tesla Roadster üzerinde geliştirmelere başladı, 2008 yılında ilk defa müşteriye sunuldu. Mart 2012 itibariyle, Tesla en az 31 ülkede 2,250 den fazla Roadster modeli sattı

Temmuz 2012 itibariyle,: REVAi, Buddy, Citroën C1 ev’ie, Transit Connect Electric, Mercedes-Benz Vito E-Cell, Tazzari Zero, Smart ED, Wheego Whip LiFe, Mia electric, BYD e6, Bolloré Bluecar, Ford Focus Electric, BMW ActiveE, Coda, Renault Fluence Z.E., Tesla Model S, Honda Fit EV ve çeşitli mahalli elektrikli araçlar. Ayrıca bazı öngösterim araçları deneme programlarını sürdürmektedir: Volvo C30 Electric, Toyota RAV4 EV, and Volkswagen Golf blue-e-motion gibi modellerde kullanıcı hizmetine sunuldu.

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala