KOBİ’ler Araç Paylaşımının Kolaylığını Keşfetti

Arda Aşkın

Garajyeri Kurucu Ortağı Arda Aşkın Digitalage’in Haziran sayısında araç kiralama ve araç paylaşım trendleri hakkında bilgi veriyor.

Araç paylaşımı bireylerin veya şirketlerin araç satın almaktansa kiralama yoluyla ihtiyaçları kadar kullanmalarını sağlayan bir hareket. Bu, şirketlerden araç kiralamak ve bireylerden araç kiralamak olarak ikiye ayrılıyor. Mobil ve internet teknolojilerinin yardımıyla uygun araçları anında görmek, rezervasyon yapmak, RFID kartlarla veya Bluetooth üzerinden mobil uygulama ile anahtarsız olarak istediğiniz araca ulaşıp mobilize olmak araç paylaşım platformları sayesinde ciddi bir alternatif olarak göze çarpıyor.

Kullanıcılar istedikleri zaman kolaylıkla ulaşabilecekleri araçlar olduğunda otomobil satın almaktan vazgeçiyor ve daha sık toplu taşıma kullanmaya başlıyor ve gerçekten araca ihtiyaç duyduklarında bir araç talep ediyorlar. Bu, hem sokaklarda atıl duran araç sayısını azaltıyor, otopark sorununu çözüyor ve ekonomik olarak da hem bireylerde hem de şirketlere tasarruf sağlıyor. Bu sebeple araç paylaşım sistemlerinin şehir içi ve şehirlerarası sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin önemli bir parçası olacağına inanıyorum.

Şirketlerin ulaşım ihtiyaçları ve araç paylaşımı çözümü

Son yıllarda sadece büyük çapta değil, küçük ve orta kademe şirketlerin de otomobil ihtiyaçlarını satın alma yerine kiralamayla gidermesi pazarı ciddi oranda büyüme trendine soktu. Filo kiralama, sermayesini araç satın almaya harcamak istemeyen, işin operasyonel yükünü, masraflarını üzerine almak istemeyen şirketler için en kolay çözüm. Çok sayıda KOBİ kiralamayı, satın almanın alternatifi olarak görmeye başladı. Çünkü bu sayede operasyonel maliyetlerini azaltıp, sabit gider olarak öngörebiliyorlar. Ek olarak dönemsel ihtiyaçlarına göre farklı marka, model ve tipte araca satın almadan ulaşabiliyorlar.Ticari araçların kiralanmasıyla ilgili yasal engellerin de ileride çözülmesiyle bu talebin kat kat artacağını öngörüyorum.

Şirketler araç paylaşım modelini çalışanlarının ulaşım taleplerine çözüm bulmak ve bunu, uygun maliyetlere, teknolojiyle uyumlu sistemlerle karşılamak istiyorlar.

Kişilerin kendi araçlarını mobil uygulama üzerinden kiralanabilir durumda tutmasıyla elde edilen kolaylığı gören ve çalışanlarının istediği ve ihtiyaç duyduğu zaman kendisine en yakın noktadan araç bulup mobilize olmasını talep eden ve sistem üzerinden yapılan kiralama masraflarını üstlenen KOBİ’ler mevcut.

Dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcı

Otomobil sahibi olmanın satın alma ücreti, vergi, otopark ve bakım gibi pek çok masrafı var. Araç paylaşımı ile bu masraflardan kurtuluyor ve araba sahibi olmanın avantajlarından yararlanabiliyoruz. Böyle olunca insanlar otomobil satın almaktan vazgeçmeye başlıyor. Paylaşılan her otomobil, trafikten 17 otomobili geri çekiyor. Rakamlara baktığımızda, araç paylaşım trendinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yükselişte olması dikkati çekiyor. Asya-Pasifik bölgesinde 2.3 milyon üye ve 33 bin araç mevcutken, Türkiye’nin de yer aldığı Avrupa’da 2.1 milyon kullanıcının 31 bin araç ile 2015 yılında araç paylaşım servislerinden yararlandığını görüyoruz.

Araç kullanımının geleceği

Elektrikli araçlar, sürücüsüz araç denemeleri, internete bağlı kullanıcıların güvenli ve daha az maliyetli sürüş gerçekleştirmesini sağlayan ekipmanlar, mobil araç ve yolculuk paylaşım sistemlerinin yaygınlaşmasıyla önümüzdeki 10 yıl içinde hem günlük hayatta hem de şirketlerin lojistik çözümlerinde devrimsel değişiklikler olması, bu alanlardaki gelişmelerin hepsinin potansiyel büyüme ve etki yaratması bekleniyor.

Digitalage 2016 Haziran, KOBİ'ler Araç Paylaşımının Kolaylığını Keşfetti

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala