Bloomberg HT Garajyeri.com Haberi

Paylaşım ekonomisi tüm dünyada hızla büyüyor. Türkiye’de gerek yabancı şirketlerin, gerekse yerel şirketlerin bu alanda faaliyetlerine başladıklarını görebiliyoruz. Ev ve araç paylaşımı ise bu pazardan en büyük dilimi alıyor.

Türkiye’de de faaliyet gösteren ev paylaşım platformu Airbnb modelini baz alan araç paylaşım ağı Garajyeri.com, araç sahiplerinin boşta duran araçlarını kiraya vermesiyle ekosisteme katkı sağlıyor. Bu sayede araç sahipleri ek gelir elde ederken, araç kiralamak isteyenler de kendilerine en yakın ve uygun araca hızla ulaşabiliyorlar. Araç kiralama denince akla ilk gelen marka olmayı hedefleyen Garajyeri.com’un hedefi ise Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da büyümek.

 

Garajyeri nedir?
Kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri.com, Türkiye’nin araç kiralama alışkanlıklarını değiştiriyor. Airbnb modelini kişisel araçlara uygulayarak paylaşım ekonomisine katkı sağlayacak olan Garajyeri, günün yüzde 95’inde boş duran kişisel araçların, ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyor. Araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, saatlik ve günlük, hatta uzun dönem araç kiralamak isteyenlere de ekonomik bir seçenek vadediyor. Üstelik, anlık ihtiyaçlardan hareket edecek kullanıcıları için,androidve ios mobil uygulamalarıyla lokasyon tabanlı bir çözüm sunuyor.

Hangi ihtiyaca çözüm sunuyor?
Türkiye’de araç sahiplerinin en sık dile getirdikleri sorunların başında, araç fiyatlarının ve yıllık araç masraflarının yüksekliği geliyor. Buna gün içinde araçların yüzde 95’inin boş durduğu gerçeğini de ekleyince, ortaya çıkan tablo oldukça yüklü bir maliyet üreten bir araç sahipliği durumunu ortaya koyuyor. Garajyeri, gün içinde kullanılmayan araçların kiralanmasını sağlayarak araç sahiplerinin maliyetlerini azaltmayı ve gelir elde edecekleri bir ağ oluşturmayı hedefliyor.

Garajyeri’nin getirdiği yenilik, oldukça yorucu kağıt işleriyle özdeşleşen geleneksel rent-a-car şirketlerinden farklı olarak, kişilerin kendi araçlarını yalnızca günlük değil saatlik olarak da kiralamasını sağlaması. Araç kiralamak isteyenlerin daha uygun fiyatlı ve daha geniş bir ürün çeşitliliğiyle karşılaştığı platformdan kiralanan her araç sayesinde, trafikten tam 9 araç çekilmiş oluyor. Garajyeri, İstanbul gibi trafik sorunuyla boğuşan bir kentte, araç sayısının artmasına karşı bir önlem olarak da öne çıkıyor. Mahalledeki araçları kiralayarak komşuluk ilişkilerini güçlendirmek de Garajyeri’nin sosyal hedefleri arasında.

Aracını kullanmaya vakit bulamayıp ayda 1500 TL gibi ek bir gelir yaratmak isteyen araç sahipleri ile özellikle de hafta içi servisle işine gittiği için yalnızca haftasonu kullanacağı bir araba satın almak istemeyen beyaz yakalı çalışanlar için harika bir fırsat!

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala