Garajyeri Kurucu Ortaklarından Arda Aşkın’ın Bloomberg’te Yer Alan Röportajı

Kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri’nin kurucu ortaklarından Arda Aşkın’ın 03.06.2016 tarihinde Bllomberg’te yer alan, paylaşım ekonomisini ve Türkiye’de paylaşım ekonomisinin yerini değerlendirdiği röportajı

03.06.201’da Bloomberg 30 Dakika programında yer verilen “Paylaşım Ekonomisinin Geleceği” konusu dahilinde,kişiden kişiye araç kiralama hizmeti sunan ve paylaşım ekonomisine Türkiye’de yeni bir soluk kazandıran Garajyeri’nin kurucu ortaklarından Arda Aşkın konuk olarak katıldı.

Türkiye’de Paylaşım Ekonomisi Değerlendirildi

Canlı yayında telefon bağlantısı ile sağlanan görüşme dahilinde Arda Aşkın, Türkiye’de paylaşım ekonomisinin yeri, paylaşım ekonomisinin gelişmesi önünde bulunan engelleri ve bu alanda yapılması gerekenleri değerlendirdi. Garajyeri çalışmalarını ve paylaşım ekonomisi içerisindeki yerini de anlatan Aşkın, sağladıkları hizmet sayesinde araç paylaşımını yaygınlaştırmayı başardıklarını ve kısa süre araç kiralama sektörüne yeni bir soluk kazandırmayı başardıklarını anlattı.

 

Garajyeri kişilerin araçlarını kullanmadıkları zamanlarda kiraya vererek ek gelir elde etmelerini sağlarken bir yandan da araç ihtiyacı olan kişilerin kendilerine en uygun olan aracı kiralamalarına olanak sunuyor. Geliştirdikleri mobil uygulama sayesinde hem araç sahipleri hem kiracılar tüm işlemlerini bulundukları yerlerden kolaylıkla yapabiliyorlar.

 

Garajyeri nasıl çalışır?

10 yaşından genç ve zorunlu trafik sigortası yapılmış araç sahipleri, garajyeri.com adresi üzerinden araç fotoğraflarını, ruhsat, plaka, kimlik ve IBAN numaralarını, e-posta adresleri ve telefon numaralarını girerek  sisteme kayıt oluyor.  Verilen bilgilerin doğruluğunu, geçerli sorgulama sistemleriyle kontrol eden Garajyeri, araç sahipleriyle iletişime geçerek üyeliklerini onaylıyor.  Araç kiralamak isteyenler de aynı şekilde bilgilerini girerek platforma üye oluyor ama onlar için en az 1 yıllık ehliyet, ehliyet puan yeterliliği ve Facebook ile giriş gibi ek zorunluluklar var.

Platformdaki araçların ne süreyle, hangi zaman aralığında kiralanabileceği ve kira ücreti araç sahipleri tarafından belirleniyor ancak Garajyeri, kira taleplerinin piyasa üzerinde olmamasına özellikle dikkat ediyor. Araç kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar içinden fiyat, model ve mesafe açısından en uygun olan araç için istekte bulunuyorlar.  Araç sahibi bu isteği onayladığında, kiracı Garajyeri üzerinden ödeme yapıyor ve gidip anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilinceye kadar Garajyeri hesabında tutulan kira bedeli, aracın teslimiyle birlikte araç sahibine iletiliyor.

Araç güvenliği nasıl sağlanır?

Garajyeri hem araç sahibi, hem de araç kiralamak isteyenler için çok önemli olan araç güvenliğini, Doğa Sigorta ile oluşturduğu Türkiye’nin ilk ‘Kişiden kişiye araç kiralama sigortası’ ile sağlıyor. Araçlar, kiralama süresi boyunca Doğa Sigorta güvencesi altına alınıyor.

Ayrıca, kiralama boyunca sigortaya ek olarak 7/24 yol yardımı ve çekici hizmeti de sağlayan Garajyeri, oldukça iddialı bir sistem sunuyor.

Bunun yanı sıra kendi geliştirdiği araç takip sistemiyle ek bir güvenlik katmanını devreye sokan platform kullanıcıları, istekleri doğrultusunda cihaza sahip olarak bu hizmetten de yararlanabiliyorlar.

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala