Rodaj ve Motor Açmak Nedir?

Motor açmak, halk arasında motoru yenilenmiş başka bir deyiş ile alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda belli bir süre kullanılarak motorun sonraki zamanlarda göstereceği performansını yükseltmek adına gerçekleştirilen bir uygulamadır. 

Rodaj süresinde motor parçalarının birbiri ile uyum sağlaması amaçlanmaktadır. Bu süreç dahilinde otomobil üreticisi tarafından belirtilen tavsiyelere uygun olarak aracın kullanılmasında fayda vardır.  

Yeni araçların motorlarında veya sıfırlanmış araç motorunda piston ve silindirlerin uyumlu bir biçimde çalışabilmesi için belli bir kilometreye kadar fazla ısıtmadan ya da zorlamadan çalıştırılması gerekir. Bu işlem rodaj olarak da bilinmektedir. Motorlarda rodaj süresi izafi hareket yapan makine parçalarının alışma safhası olarak da ifade edilebilir. Bu evrede şiddetli ve hızlı bir aşınma söz konusu olabilir. Söz konusu bu ilk aşınmaya rodaj aşınması denilmektedir. Bu aşınma sürecinin mümkün olan en az zamanda, en az yükle ve normal hızdan daha düşük devir ve hızla tamamlanması gerekmektedir. Araçların kitapçıklarında bu süre ilk 1000, 1500 ya da 2500 kilometre olarak belirtilmektedir. 

Bu kilometreler yapılana kadar geçen rodaj süresinde;

  • Motoru yüksek devirde çalıştırarak zorlamaktan
  • Ani ve çabuk kalkışlardan
  • Vites küçülterek ani hızlanmadan
  • Ani frenlerden
  • Uzun süreli yüksek devirde kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Römorkla veya kaldırabileceğinden fazla yükle sürüşten kaçınılmalıdır.

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala