Motoru Açılmamış Aracın Performansı Düşer mi?

Motor açmak, halk arasında motoru yenilenmiş başka bir deyiş ile alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda belli bir süre kullanılarak motorun sonraki zamanlarda göstereceği performansını yükseltmek adına gerçekleştirilen bir uygulamadır.  Motor açmak ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

Yeni alınan arabalarda veya sıfırlanmış araç motorlarında piston ve silindirlerin yüksek uyumlu bir şekilde çalışmaları için aracın belli bir kilometreye kadar fazla ısıtmadan ya da zorlanmadan çalıştırılması işlemine motor açma denilmektedir. Peki motor açma işleminin araca ve performansına etkileri nelerdir? 

Motor Açma İşlemi Neden Yapılır?

Motor açma işleminde amaç, aksanların birbirine oturmasını sağlamak ve pistonalrın sürtünmesini azaltmaktır. Bu işlem sonucunda aracın daha atik ve  süratli olması beklenmektedir.

 

Motor Açma İşleminin Aracın Performansına Etkisi Nedir?

Motor açma işleminin performansa etkisi olduğunun söylenme nedeni bu işlemin ve sürecin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Araç motorunun iyi çalışması için, motor dişlilerinin uyumlu olması gerekmektedir. Bu uyumun sağlanması için de belli bir zamana  ihtiyaç vardır. Metal parçaların birbirini aşındırması sonucu, parçalar zamanla birbirine kenetlenirler. Aracınızın kullanma kılavuzunu kontrol ettiğinizde bu detayın orada da belirtilmiş olduğunu görebilirsiniz. Parçaların birbiri ile bütünleşmesi sürecine ise rodaj denilir.  Yeni alınan ya da motoru yenilenmiş araç yaklaşık 1500- 2000 km sürüldükten sonra söz konusu süreç atlatılmış olacaktır ve bu süreç içerisinde araç hızının belli bir km'nin üzerine çıkmamasına özen gösterilmelidir. Bu süratin belirlenmesinde aracınızın kullanım kılavuzu ya da yetkili servisten detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

 

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala