Lastik Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mevsimsel koşullar ya da lastikte meydana gelen erime, eskime, patlama vb. durumlar nedeni ile araç lastiğini değiştirmeniz gerekebilir. Gerekli koşullarda lastik değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaliteli ve aracınıza uygun lastik seçimi yapmaktır. 

 

 

OTO LASTİK DEĞİŞİMİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Aracınızın lastiğini değiştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi kaliteli lastik seçimi yaomaktır. Sırf fiyatı uygun olduğu için ucuz ve kalitesiz bir lastik seçimi yapmak sonrasında aracınızın performansına, sürüş kalitesine olumsuz etki edecektir. Kalitesiz bir lastik sadece maddi sorunlara neden olmayacak aynı zamanda güvenliğiniz için de bir risk oluşturacaktır. 

Aracınıza lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, lastik ebatlarının aracınız için uygun olmasıdır. Aynı zamanda mevsimsel özellikleri ve araç kullandığınız yolun durumunu da uygun olarak bir seçim yapmanız gerekmektedir. Aracınıza gerekenden daha büyük ya da daha küçük bir lastik seçmeniz, hem yoltutuşunu, hem fren performansını olumsuz yönde etkileyeceği gibi güvenliğiniz için de risk oluşturacaktır. 

Lastik değşiminde işçilik de büyük bir önem taşımaktadır. Lastikleriniz, janttan sökülürken kötü bir işçilikle bu işlemin gerçekleştirirlmesi, çıkarılan lastiğin yapısının modelinin bozulmasına sebep verecektir. Lastik sökülürken, mekanizmaya zarar verilmemesine özen gösterilmelidir.

Benzer şekilde montaj esnasında da dikkatli olunması gerekmektedir. Balans ayarı iyi ve düzgün bir şekilde yapılmalıdır. LAstik aracınıza takılırken bijon anahtarıyla ya da havalı makine yardımı ile lastikler yerine iyice otortulmalıdır. Eğer lastik vida dişlerinde bir sorun varsa mutlaka yenilenmelidir. 

 

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala