Debriyaj Pedalı Neden Yukarı Kavrar?

Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır. Debriyaj pedalının yukarıda kavraması, arabanızın kavrama sisteminde bir arıza olduğunun göstergesidir. Debriyaj pedalı yukarı kavrama sorunun en belirgin sebebi ise, baskı balatanın bitmiş olmasıdır. Aracınızın özellikle ilk kalkış anında ve vites geçişlerinde zorlanmasına sebep olan baskı balata bitmesi, aynı zamanda aracınızda çekiş performansının da olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Debriyajın  araçtaki görevi şu şekilde özetlenebilir:

  • İlk hareket sırasında motorun hareketini tekerleklere tedricen ileterek taşıtın sarsıntısız olarak harekete geçişini sağlamak.
  • Taşıt hareket halinde iken vites durumlarını değiştirmek için motordan vites kutusuna hareket iletimini geçici olarak kesmek.
  • Gerekli hallerde motorla güç aktarma organlarının bağlantısını kesmek.

debriyaj pedalı

Peki, baskı balatanın bitip bitmediğini nasıl anlayabiliriz?diyorsanız basit bir kaç gözlem ile araç debriyaj balatanızın ya da baskı balatanızın bitip bitmediğini anlamanız için gerekli yolları bu yazımızda sizler için anlattık.

 

Pratik bir şekilde, iyi bir gözlem yaparak baskı balatanızın ya da diğer adıyla debriyaj balatanızın bitip bitmediğini anlamanız mümkündür. Bunun için birkaç adımı deneyebilirsiniz.

 

 

BASKI BALATANIZIN BİTİP BİTMEDİĞİNİ ANLAMAK İÇİN:

  • Arabanızı boşa alın ve çalıştırın.
  • Daha sonra arabanızı 1. Vitese alın ve ayağınızı debriyajdan çekmeden el freni çekin.
  • Sonrasında yavaş yavaş gaz verin
  • Daha sonra ayağınızı debriyaj pedalından yavaş yavaş çekin ve arabanızı hareket ettirmeye çalışın.
  • Eğer arabanız hareket etmek için çok zorlanmıyorsa ve pedal çok üstlerde olmasına rağmen tatmin edici çekiş yoksa bu baskı balatanın azaldığı anlamına gelir.

Baskı balatanızın bitmesini zaten bu gözlem dışında ayağınızı debriyajdan çekmeye yakın süreçteki titremelerden anlamanız mümkün. Özellikle ilk kalkışlarda zorlanma ve titreme varsa bunu balatalarınız bitmekte olduğuna dair bir işaret olarak kabul edebilirsiniz.  Böyle bir durumda baskı balatanın bitmesini beklemeden değişimini yaptırmak, arabanızda daha büyük mekanik hasarların çıkmasını önleyecektir. Baskı balata değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında ise orijinal araba parçası kullanılması gelmektedir.

Sahibinden Araç Kirala

Aracını Kirala